Kohuseura_käpylämaanantai_Tiedote_

Kohuseurassa mestaruuksia, saunasopimuksia ja jymy-yllätys

Käpylä Maanantai päätti kauden 2019 juhlavissa tunnelmissa miesten 6. divarissa varmistaen nousun vitoseen kolme kierrosta ennen sarjan päättymistä. Kauden ensimmäisessä pelissä otettiin henkisesti tärkeä tappio. Pitkin kautta joukkueen piiskuri Juho “der Schlagstock” Heino antoikin kauden aikana rakentavaa palautetta kehumalla joukkueen edesottamuksia mm. ripuliksi. Loppukausi sujui kuitupitoisesti ja joukkue marssi ansaittuun lohkovoittoon.
Kauden päätöstä juhlittiin rauhallisissa merkeissä joukkueen päätösristeilyllä, jossa tahtipuikkoa esimerkillisesti heilutti jälleen kerran Herr Schlagstock. Jalkapallotoimenjohtaja Aleksi Juselius käytti tilaisuuden hyväksi Tallink Siljan saunaosastolla selän pesun yhteydessä, ja allekirjoitutti päävalmentajalla uuden pienellä präntillä verhoillun sopimuksen hänen ollessaan herkässä mielentilassa. Ensi kauden tavoite on säilyä 5. divisioonassa.

KMPP Naiset lähti historialliseen ensimmäiseen kauteensa altavastaajan asemasta. Alkukausi lähtikin käyntiin veitsen terällä, kun hakusessa olleiden sekä puolustus- että hyökkäyspään organisoinnin lisäksi hakusessa olivat myös pelaajat. Voittoja alkoikin sataa laariin ja hienoisen keskikauden notkahduksen jälkeen joukkue pääsi sensaatiomaisesti juhlimaan kauden viimeisessä pelissä ratkaistua harrasteliigan mestaruutta. Mestaruus tuli haaviin mielettömällä maalierolla ja sarjan maalikuningattarena päästiin juhlimaan Elena Rimkevitchiä. Joukkueen päävalmentaja Pasi Eskelinen kommentoi mestaruuden avaimia seuraavasti ”Loppukaudesta saatiin tarpeeksi pelaajia matseihin”. Vuoden 2020 tavoitteena on säilyttää peli-ilo ja kasvattaa rosteria, ja kaikki joukkueurheilusta hyvässä hengessä kiinnostuneet toivotetaan tervetulleiksi tutustumaan treeneihin.

Miesten harrasteen kausi sujui kaksijakoisesti joukkueen annettua kevätkaudella reilusti siimaa voittaen ainoastaan yhden ottelun, mutta syyskaudella tehden ryhtiliikkeen ja näin varmistaen vankan aseman sarjan keskikastissa. Päävalmentaja Marko Mustonen ansioitui värväämällä kauden mittaan noin puolet alaisistaan joukkueen riveihin. Tästä palkintona hänelle rustattiin uusi sadan vuoden jatkosopimus puolen päivän irtisanomisajalla. Mustonen kommentoi alkavaa kautta seuraavasti: ”Tavoitteenamme on sotkea edarin treenit mellanöölit kädessä ja pysyä seuran kakkosjoukkueena.”

Käpylä Maanantai jatkaa laajentumista ottamalla siipiensä suojaan Metropolian Myllypuron Rakennusalan Opiskelijat Ry:n eli MYROn joukkueen. Joukkue koostuu kirkasotsaisista opiskelijoista ja lähtee rakentamaan nousua sekajoukkueella miesten harraste nelosesta kohti kirkkaita valoja. “Yhdet treenit on takana ja joukkue näyttää lupaavalta. Jengiä on saatu hyvin kasaan.” Päävalmentaja Toni Kehusmaa toteaa.“Jengi koostuu pääsääntöisesti vanhoista futareista, on hienoa saada porukka aktivoitua takaisin kuningaslajin pariin. Hienoa saada siihen seuran tuki.” Kehusmaa kiittelee. Aika näyttää mihin tämä joukkue oikein pystyy.